4 zasady zdrowego mieszkania

4 zasady zdrowego mieszkania

Większość czasu spędzamy wewnątrz, dlatego warunki panujące w pomieszczeniach są kluczowe dla naszego zdrowia. Możesz skutecznie pozbyć się zmęczenia, pieczenia oczu, bólu głowy czy duszności. Wystarczy skorzystać z rad płynących z wielu badań, które mają na celu poprawienie jakości naszego mieszkania. A najlepszą wiadomością jest to, że pozytywne zmiany możesz zacząć wprowadzać już dziś!

Większość czasu spędzamy wewnątrz, dlatego warunki panujące w pomieszczeniach są kluczowe dla naszego zdrowia. Możesz skutecznie pozbyć się zmęczenia, pieczenia oczu, bólu głowy czy duszności. Wystarczy skorzystać z rad płynących z wielu badań, które mają na celu poprawienie jakości naszego mieszkania. A najlepszą wiadomością jest to, że pozytywne zmiany możesz zacząć wprowadzać już dziś!

Zdrowa przestrzeń

Spraw, by Twoje mieszkanie zamieniło się w zdrową przestrzeń, która przyniesie Ci wiele powodów do radości, a to nie tylko ze względów estetycznych. Z dumą będziesz myśleć o korzystnym klimacie stworzonym dla Ciebie i Twoich najbliższych.

Ogranicz tekstylia 

Ogranicz ilość ozdobnych tekstyliów

Choć różne piękne tkaniny sprawiają, że Twój dom wygląda przytulnie i stylowo jak z okładki magazynu, nie są one najzdrowszym rozwiązaniem. Minimalizując ilość kocy, narzut czy dywanów, pozbędziesz się roztoczy i kurzu, które właśnie dzięki nim osadzają się w Twoim domu.

Zadbaj o tkaniny

Regularnie pierz tkaniny, których używasz w Twoim domu. Pamiętaj również o dokładnym wywietrzeniu pościeli przed pościeleniem łóżka. Czy pamiętasz pachnące świeżością kołdry babci, które w letnie dni wietrzyła w oknie?

Pościel powinna być prawidłowo wymieniana nawet kilka razy w miesiącu

Naturalne materiały to podstawa

Postaw na naturalne materiały, takie jak drewno, korek czy skóra. Nie zaleca się stosowania błyszczących lakierów lub dużej ilości sztucznych materiałów.

Świeże powietrze

Cyrkulację świeżego powietrza poczujesz każdą komórką swojego ciała. Jest ona nieodłącznym elementem zdrowego wnętrza. 

Codziennie wietrzenie jest nieodłącznym elementem zdrowego wnętrza

Codzienne wietrzenie (nawet kilka razy dziennie) powinno być tak oczywiste, jak codzienne mycie zębów. Świeże powietrze bezpośrednio wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu, będąc źródłem życiodajnego tlenu.

Dlaczego nowe budynki nie oddychają tak dobrze jak stare domy?

Głównym powodem są oddychające okna drewniane. Stare domy ze starymi oknami nie są tak dobrze izolowane, ale jednocześnie występuje w nich znacznie mniej wilgoci i pleśni.

Automatyczna wentylacja w nowoczesnym budynku

 W przypadku nowych budynków z doskonale izolującymi oknami należy pomyśleć o możliwości automatycznej wentylacji.

Zbyteczne zanieczyszczanie powietrza 

Chemiczne środki czystości, odświeżacze powietrza, a także niektóre świece, uwalniają do powietrza niechciane substancje, które mają negatywny wpływ na Twój organizm. 

Upewnij się, że Twój odświeżacz powietrza nie zawiera szkodliwych substancji

Używając różnego rodzaju zaprawy, farby lub lakiery należy zwrócić uwagę na to, czy są one rozpuszczalne w wodzie oraz przeznaczone do wnętrz.

Uważaj na opary

Jeżeli w Twoim gospodarstwie domowym korzystasz z urządzeń gazowych, upewnij się, że spaliny są prawidłowo odprowadzane przez komin, nie wypuszczając przy tym niebezpiecznych oparów do wnętrza budynku.

Nowocześni pomocnicy

W dzisiejszych czasach możliwe jest wietrzenie przy zamkniętych oknach i nie dotyczy to jedynie nowych budynków. Jeśli mieszkasz w pobliżu ruchliwej ulicy lub istnieją inne powody, dla których częste wietrzenie nie jest w Twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem, skorzystaj z nowoczesnych technologii. 

Klimatyzacja pomoże Ci w utrzymaniu właściwej temperatury w pomieszczeniu przez cały rok

Warto również zainwestować w oczyszczacz powietrza, który zadba o to, aby powietrze było jak najzdrowsze oraz klimatyzację, która latem Cię ochłodzi, a zimą ogrzeje.

Rośliny najlepszymi przyjaciółmi

Rośliny doniczkowe w większej ilości będą nie tylko cieszyć Twoje oko, ale również doskonale oczyszczać powietrze.

Otocz się roślinami i korzystaj z ich pozytywnego wpływu na otoczenie

Właściwa temperatura i wilgotność

W wielu polskich domach ogrzewanie nie jest używane we właściwy sposób. Częstym zjawiskiem jest bowiem przegrzewanie pomieszczeń, w których temperatura powietrza wynosi nawet 24 stopnie Celsjusza. 

Przegrzewanie pomieszczeń to niestety częste zjawisko w polskich gospodarstwach domowych

Mimo, że optymalna temperatura nie jest taka sama dla każdego z nas, powinna ona wynosić około 20 stopni. Zdrowa osoba będzie natomiast czuć się komfortowo już przy w 18 stopniach. Przegrzewanie pomieszczeń nie jest zdrowe choćby z tego powodu, że zmniejsza naszą zdolność do przystosowania się do niższych temperatur.

Pompa ciepła postara się o wszystko 

Stabilna temperatura w Twoim domu jest kluczem do utrzymania zdrowego organizmu. 

Pompa ciepła będzie gwarancją przyjemnego i zdrowego powietrza w Twoim domu

Dlatego warto postawić na nowoczesną technologię pompy ciepła, która jest gwarancją przyjemnego i zdrowego powietrza w Twoim domu, a to bez dodatkowego obciążania środowiska szkodliwymi emisjami. Wysoka oszczędność energii będzie już tylko wisienką na torcie.

Izolacja wysokiej jakości

Inwestycja w izolację wysokiej jakości to kolejna właściwa decyzja. Dobrze wykonana izolacja chroni konstrukcję przed mrozem i pomaga oszczędzić jeszcze więcej energii. Co więcej, Twój dom będzie wolny od pleśni. 

Warto zainwestować w dobrze wykonaną izolację

Co z tą wilgotnością?

Zapewnienie odpowiedniej wilgotności często okazuje się być trudnym orzechem do zgryzienia. Zbyt wysoka wilgotność zwiększa ryzyko powstawania pleśni, roztoczy oraz interakcji szkodliwych substancji. 

W pomieszczeniach zamkniętych wilgotność powietrza powinna wahać się w granicach 30-65%

Z drugiej strony zbyt niska wilgotność (do 20% wilgotności względnej) zwiększa ryzyko zakażenia wirusem grypy. Takie warunki są rajem dla wirusów, a wysuszone błony śluzowe człowieka bardzo łatwym celem. Na wilgotność w pomieszczeniach ma również wpływ to, jak otynkowany jest mur. Poziom wilgotności w Twoim domu możesz śledzić przy użyciu wysokiej jakości higrometru.

Przykład higrometru

Czysty umysł

Wprowadź harmonię i relaks do Twojego życia. Niech każdy dzień w Twoim domu będzie pełen poczucia radości i świeżości. 

Sen

Nie odbieraj swemu ciału i umysłowi tego, co dla nich najcenniejsze. Mowa tutaj o wystarczającym i regularnym śnie, który jest nieodłącznym elementem zdrowego życia.

Sen ma ogromny wpływ na nasze zdrowie

Dorosły człowiek powinien spać od 7 do 9 godzin, dlatego warto wyposażyć swoją sypialnię w łóżko i materac wysokiej jakości. Kolejnym krokiem będzie pozbycie się urządzeń elektrycznych oraz luster zakłócających spokojny sen. Dokonaj kilku zmian aby się przekonać, że poranne wstawanie może być o wiele przyjemniejsze i łatwiejsze!

Światło

Promienie słoneczne wnikają do wnętrza Twojego domu, rozświetlając każde pomieszczenie. Ich obecność ma pozytywny wpływ na Twoje zdrowie, dlatego nie uciekaj przed nimi zasłaniając każde okno.

Nie unikaj promieni słonecznych

Światło słoneczne dostarcza nam dziennej dawki witaminy D, jest również bardzo ważne dla naszego zdrowia psychicznego. Pozwól, aby wypełniło ono przestrzeń wokół Ciebie i pamiętaj, że regularne spacery również powinny znaleźć się w Twoim planie dnia.

Po zmroku

Kiedy słońce już zajdzie, a my jesteśmy zdani na sztuczne światło, przychodzi czas na kolejne udoskonalenia. 

Właściwie dobrane i rozmieszczone światło wpływa na jakość pracy i snu

Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu większych i mniejszych lamp oraz właściwemu dobraniu świateł, stworzysz przytulne i przyjemne miejsce odpowiednie dla różnych czynności. Dla przykładu, białe światło okaże się idealne do pracy, natomiast żółte  do zbliżającego się snu. 

Odpoczynek

Po porządnej dawce aktywności fizycznej, bądź długich godzinach pracy, przychodzi czas na zasłużony relaks. 

Ważne jest nie tylko jak, ale również gdzie odpoczywasz

Często nie jesteśmy świadomi tego, że urządzenia takie jak pompa ciepła, lodówka, czy nawet skrzynka rozdzielcza, powinny znajdować się jak najdalej od miejsca, które służy nam do odpoczynku.

Życzymy Ci zdrowego i szczęśliwego mieszkania!

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?