Postaw na dom pasywny, który wprowadzi harmonię do codziennego życia Twojej rodziny.
Jak najwyższa oszczędność energii - to dewiza domu pasywnego.
Okna na południowej stronie, szczelność, stała wentylacja, brak przeciągów. Decydując się na dom pasywny (ekonomiczny/inteligentny), unikniesz wysokich opłat za ogrzewanie oraz zapewnisz najbliższym zdrowe warunki do życia. Zaoszczędzisz więcej, niż w przypadku domu niskoenergetycznego oraz będziesz bliżej tzw. domu zeroenergetycznego.
Zalety domów pasywnych
- większa wygoda,
- zapewnienie komfortu cieplnego,
- znaczne oszczędności,
- świeże powietrze,
- brak przeciągu,
- stabilna temperatura,
- dostatek światła,
- wyjątkowo niskie koszty ogrzewania,
- przyjemna temperatura o każdej porze roku,
- wyższa wartość nieruchomości,
- bez konieczności śledzenia cen energii,
- wyższa jakość życia,
- odpowiednie dla alergików,
- przyjazne środowisku naturalnemu.
Dlaczego “pasywny”?
Nie daj się zwieść. Dom pasywny, a dokładniej dom pasywny energetycznie, nie jest bezczynny. Wręcz przeciwnie - działa on bardzo wydajnie, wykorzystując pasywne zyski ciepła, pochodzące zarówno z zewnątrz budynku (promieniowanie słoneczne), jak i z jego wnętrza (ciepło emitują nie tylko urządzenia, ale także ludzie i zwierzęta).
Aby utrzymać nagromadzoną energię i zabronić jej wycieku, niezbędna będzie idealnie wykonana izolacja. W parze z nią idzie automatyczna wentylacja, która zagwarantuje zdrowe środowisko nawet dla alergików i astmatyków.
Czy dom pasywny i niskoenergetyczny to jedno i to samo?
Dom niskoenergetyczny posiada te same ulepszenia, co dom pasywny, ale nie w tak dużym stopniu. Innymi słowy, dom pasywny musi spełniać bardziej rygorystyczne kryteria dotyczące oszczędności uzyskiwanych przy eksploatacji budynku. W obu obiektach mogą zostać użyte te same materiały, jednak w przypadku domu pasywnego kładzie się silny nacisk na idealnie wykonaną izolację oraz całkowitą szczelność. W Polsce dom niskoenergetyczny nazywany jest inaczej domem o standardzie NF40, który w celu ogrzewania oraz wentylacji na 1m2 powierzchni użytkowej wymaga jedynie 40 kWh ciepła rocznie. W przypadku domu pasywnego zapotrzebowanie na energię do ogrzewania nie może przekraczać 15 kWh/(m²rok).
Jakie warunki musi spełniać dom pasywny?
Oprócz wspomnianego już powyżej zużycia ciepła, należy wziąć pod uwagę całkowite zużycie energii w domu, a także wartość zużycia pochodzącego ze źródeł nieodnawialnych, której nie wolno przekraczać.
Z tego powodu konieczne jest uwzględnienie wykorzystania źródeł odnawialnych, takich jak własna energia elektryczna, którą wytwarza fotowoltaika. Przy użyciu elektrowni fotowoltaicznej możemy również ogrzewać wodę.
Lepiej wietrzyć i wpuszczać zimne powietrze, czy zostać w dusznym, ale ciepłym pomieszczeniu?
Już nigdy więcej nie będziesz mieć takiego dylematu. Dzięki nowoczesnej technologii automatycznej wentylacji z rekuperacją będziesz mieć pewność, że w Twoim domu unosi się świeże powietrze o każdej porze roku, a kurz i pleśń odejdą w zapomnienie. Pomieszczenia ogrzewane do idealnej temperatury pokojowej staną się absolutnym standardem.
To brzmi jak bajka. Czy domy pasywne mają w ogóle jakieś wady?
Domy pasywne są proste, genialne i komfortowe. Ich największą wadą jest jednak cena, która wzrasta wraz z precyzyjnie wykonaną izolacją oraz wykorzystanymi nowoczesnymi technologiami. Wartość domów pasywnych jest obecnie nawet dwukrotnie wyższa, niż w przypadku klasycznych nowych budynków. Zalecamy wybór projektu wysokiej jakości, którego cena nie wyniesie więcej, niż 110% ceny standardowego budynku niskoenergetycznego.
Ile ciepła zużyje dom pasywny w porównaniu ze zwykłym domem?
Zwykłe domy zużywają od 80 do 140 kWh/m2, natomiast domy pasywne, które charakteryzują się bardzo małą utratą ciepła, zużywają tylko 15 kWh/m2.
Przynosi to do 90% rocznych oszczędności na ogrzewaniu.
Dlaczego w domu pasywnym nie musimy grzać?
Dom pasywny ogrzewa się dzięki promieniom słonecznym wpadającym przez okna do jego wnętrza, w którym uzyskane ciepło następnie się gromadzi. Dzięki niezawodnej izolacji zarówno ciepło pochodzące z zewnątrz, jak i to wytworzone wewnątrz, pozostaje w budynku i nie ma możliwości ulatniania się. Izolacja wysokiej jakości pomoże w utrzymaniu ciepła pochodzącego ze słońca przez wiele kolejnych dni.
Czy to prawda, że dom pasywny nie wymaga konwencjonalnego systemu ogrzewania?
Tak, ze względu na niskie zużycie ciepła, domy pasywne nie wymagają ogrzewania konwencjonalnego.
W najchłodniejsze dni w roku można dodatkowo ogrzać pomieszczenie przy pomocy zwykłego grzejnika elektrycznego.
Czym w takim razie ogrzewa się dom pasywny?
W wielu domach pasywnych wystarczy zamontowany grzejnik elektryczny lub pompy ciepła. W przypadku domów o bardzo małych stratach ciepła, a zatem prawidłowo zaprojektowanych, nie ma konieczności inwestowania w pompę ciepła.
Ile dni w roku będziesz tak naprawdę grzać?
W domach pasywnych grzeje się zwykle 15-20 dni w roku. Dlatego koszty ogrzewania są jedynie ułamkiem tego, ile wynoszą one w przypadku standardowego domu.
Porównanie kosztów ogrzewania gazem w zależności od rodzaju domu
Dla domu jednorodzinnego o średniej powierzchni użytkowej wynoszącej 120 m2, koszty ogrzewania gazem w zależności od rodzaju budynku wyglądałyby następująco:
Dom nieocieplony | Dom ocieplony | Dom energooszczędny | Dom pasywny | |
Zapotrzebowanie na energię grzewczą (kWh/m2/rok) |
|
|
|
|
Ogrzewanie gazowe - kocioł kondensacyjny (przybliżona cena za rok) |
|
|
|
|