Gdzie się sprawdzi mała instalacja fotowoltaiczna?

Gdzie się sprawdzi mała instalacja fotowoltaiczna?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób poszukuje sposobów na obniżenie rachunków za prąd, dużą popularność zyskują także małe systemy fotowoltaiczne, które ludzie często instalują samodzielnie. W jakim przypadku mają one sens, a w jakim nie? Jakie są zalety i wady małych instalacji fotowoltaicznych?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób poszukuje sposobów na obniżenie rachunków za prąd, dużą popularność zyskują także małe systemy fotowoltaiczne, które ludzie często instalują samodzielnie. W jakim przypadku mają one sens, a w jakim nie? Jakie są zalety i wady małych instalacji fotowoltaicznych?

Czym jest mała elektrownia fotowoltaiczna?

Mała elektrownia fotowoltaiczna to system o mocy do około 2 kW, często w formie systemu wyspowego, przeznaczony do produkcji energii elektrycznej na własne potrzeby. Czasem składa się tylko z paneli i falownika, co oznacza, że nie pozwala na magazynowanie nadwyżki wyprodukowanej energii. Taki system nie jest w stanie pokryć całego zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego, ale może przynieść oszczędności na energii elektrycznej i zapewnić zasilanie niektórych urządzeń, dając częściową niezależność, na przykład w miejscach, gdzie brak jest dostępu do sieci energetycznej.

Przenośne panele fotowoltaiczne

Jeśli podczas wycieczki lub wakacji chcesz naładować telefon, laptop lub inne małe urządzenia, możesz zakupić przenośne panele fotowoltaiczne. Są one lekkie i zazwyczaj składane, dzięki czemu można je łatwo przewieźć samochodem, na miejscu rozłożyć i od razu używać. Ich moc zazwyczaj wynosi od 100 do 200 W.

Panel słoneczny do mieszkania i inne sposoby wykorzystania małej elektrowni fotowoltaicznej

Małe systemy fotowoltaiczne można zamontować nie tylko na dachu domu jednorodzinnego, ale również na działce, garażu, balkonie, domku ogrodowym czy kamperze. Ich dużą zaletą jest to, że do instalacji nie potrzeba dużo miejsca – wystarczy powierzchnia 2 × 1 m na jeden panel o mocy około 500 Wp. Jeśli wybierzesz system wyspowy, nie będziesz nawet zależny od dostępności sieci elektrycznej.

Jaką część zapotrzebowania na energię pokryje mały system?

Dla przykładu: instalacja fotowoltaiczna o mocy do 1 kWp w letnich miesiącach wystarczy do oświetlenia, zasilania małej lodówki, telewizora, laptopa, a nawet czajnika elektrycznego. Ważne jest jednak mądre wybieranie urządzeń o klasie energetycznej przynajmniej A+. Moc czajnika elektrycznego nie powinna przekraczać 700 W. Należy także uważać na sumaryczne zapotrzebowanie urządzeń, aby nie przekroczyło ono maksymalnej mocy falownika. Lampy najlepiej wybierać jak najoszczędniejsze, a niepotrzebne oświetlenie, na przykład na korytarzach, kontrolować za pomocą czujników ruchu, aby maksymalnie zredukować zużycie energii.

Mała instalacja fotowoltaiczna może służyć nie tylko do zasilania oświetlenia i urządzeń domowych, ale także do podgrzewania wody przy użyciu energii słonecznej.

Ile kosztuje mała instalacja fotowoltaiczna?

Ceny małych systemów fotowoltaicznych różnią się w zależności od ich mocy oraz jakości komponentów. Średnia cena fotowoltaiki wynosi około 3 000 – 5 000 PLN za 1 kW zainstalowanej mocy. Oznacza to, że fotowoltaika o mocy 3 kW może kosztować około 9 000 – 15 000 PLN. Duża instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kW, która zapewni samowystarczalność energetyczną domu od wiosny do jesieni, to wydatek rzędu 30 000 – 50 000 PLN.

Wskazówka: Dzięki dotacji na fotowoltaikę w ramach programu "Mój Prąd" możesz obniżyć swoją inwestycję o połowę – możesz otrzymać do 28 000 PLN wsparcia.

Instalacja fotowoltaiki we własnym zakresie - czy to ma sens?

Na rynku dostępne są również zestawy do montażu fotowoltaiki, tzw. "konstrukcje do samodzielnego montażu". Dzięki nim możesz zamontować panele słoneczne do swojego mieszkania samodzielnie, co pozwala zaoszczędzić na kosztach profesjonalnego montażu. Jeśli jednak zależy Ci na pewności, że Twoja fotowoltaika będzie zainstalowana bezpiecznie i w sposób maksymalizujący jej efektywność (panele będą odpowiednio ustawione pod kątem i orientacją względem słońca), zalecamy skorzystanie z usług specjalistów. Najtańsze rozwiązanie nie zawsze jest najlepsze. Tanie komponenty zwykle charakteryzują się gorszą jakością i mniejszą efektywnością; ponadto mają krótszą żywotność, szczególnie baterie i panele. Próba zaoszczędzenia na montażu może się w ostateczności okazać nieopłacalna.

Mała instalacja fotowoltaiczna - zabawka nieprzynosząca wielkich oszczędności

Podsumowując: mała fotowoltaika – na przykład jeden panel słoneczny w oknie – to świetny sposób na sprytne i zrównoważone zasilanie kilku urządzeń lub podgrzewanie wody. Sprawdza się zwłaszcza tam, gdzie brak jest dostępu do sieci energetycznej. Jednak rzeczywiste oszczędności na energii nie będą duże, a więc czas zwrotu z inwestycji w mały system fotowoltaiczny, choć stosunkowo tani, jest dość długi (np. w przypadku małego solarnego podgrzewacza wody, jeśli nie skorzystamy z dotacji, wynosi on nawet do 10 lat).

Jeśli naprawdę chcesz oszczędzać (nawet 80% rocznych wydatków na energię elektryczną lub więcej), zapewnić sobie maksymalną niezależność i żyć ekologicznie, polecamy większy system fotowoltaiczny, dopasowany do potrzeb Twojego domu. Zajmą się tym nasi eksperci Woltair, którzy przeprowadzą Cię przez cały proces – od projektu, przez montaż, po załatwienie dotacji i późniejszy serwis. Skontaktuj się z nami jeszcze dzisiaj.

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?