Chociaż wydaje się, że instalacja fotowoltaiczna składa się głównie z paneli, sercem całego systemu jest falownik (także nazywany inwerterem lub przetwornicą fotowoltaiczną), który przekształca wyprodukowaną energię elektryczną tak, aby mogła zasilać standardowe urządzenia domowe. Wybór odpowiedniego inwertera ma kluczowe znaczenie dla efektywnego działania całej instalacji fotowoltaicznej.
Typy falowników fotowoltaicznych
Istnieją dwa rodzaje falowników: symetryczny i asymetryczny, które różnią się sposobem podziału mocy elektrowni fotowoltaicznej na poszczególne fazy. Symetryczny falownik równomiernie rozdziela moc fotowoltaiki do wszystkich trzech faz, niezależnie od aktualnego zapotrzebowania na poszczególnych fazach. Asymetryczny falownik może rozkładać energię nierównomiernie, czyli do każdej fazy według aktualnego obciążenia. Wybór odpowiedniego typu falownika zależy od konkretnych potrzeb i warunków instalacji fotowoltaicznej.
typ falownika | zalety | wady |
symetryczny falownik | stabilność i niezawodność w dostawie energii do sieci efektywny dla systemów z magazynowaniem energii | niska elastyczność w optymalizacji produkcji energii |
asymetryczny falownik | elastyczność w optymalizacji produkcji energii możliwość wykorzystania produkcji energii zgodnie z dziennym zużyciem | niższa stabilizacja przepływu energii w porównaniu do falownika symetrycznego |
Źle dobrany falownik wydłuża zwrot inwestycji w elektrownię fotowoltaiczną
Jeśli zużycie na wszystkich trzech fazach jest mniej więcej równe, można śmiało wybrać symetryczny falownik. Jednakże typowo zużycie na poszczególnych fazach różni się, co symetryczny falownik nie jest w stanie uwzględnić. W efekcie może to znacznie wydłużyć okres zwrotu z inwestycji w system fotowoltaiczny, nawet jeśli symetryczny falownik jest znacznie tańszy od asymetrycznego.
Dla przykładu, jeśli system fotowoltaiczny wytwarza 6 kW, symetryczny falownik rozdzieli tę moc równomiernie na 2 kW na każdą z trzech faz. Jeśli jednak potrzebujesz pobrać 4 kW dla pierwszej fazy, symetryczny falownik nie jest w stanie się temu dostosować, co oznacza, że będziesz musiał pobrać 2 kW z sieci, pomimo że twoja elektrownia wygenerowała wystarczającą ilość energii. Asymetryczny falownik nie ma tego problemu i dostarczy wymaganą moc do odpowiedniej fazy (jest wtedy ograniczony tylko przez całkowitą maksymalną moc falownika).
Ile kosztuje falownik do instalacji fotowoltaicznej?
Cena wysokiej jakości falownika asymetrycznego o mocy 10 kW waha się od 4500 do 7000 zł. Cena falownika symetrycznego może wynosić około połowy tej kwoty.
Asymetryczny hybrydowy falownik jest optymalnym wyborem dla domów jednorodzinnych
Symetryczny falownik sprawdzi się głównie tam, gdzie konieczne jest utrzymanie stabilnego dostarczania energii oraz dla systemów z magazynowaniem energii, w przypadku których istotne jest optymalizowanie ładowania i rozładowywania baterii. Dla typowego funkcjonowania domu jednak lepszym wyborem jest asymetryczny hybrydowy falownik do fotowoltaiki, który efektywnie dystrybuuje wyprodukowaną energię zgodnie z bieżącymi potrzebami, ale jednocześnie pozwala na pracę w trybie wyspowym (tzw. off-grid) obok równoczesnego podłączenia do sieci. Oznacza to, że na przykład podczas przerwy w dostawie energii może zapewnić niezawodne źródło energii zapasowej, lub działać nawet w okresie oczekiwania na wymianę licznika przez zakład energetyczny.
Zaproponujemy system fotowoltaiczny, który będzie naprawdę opłacalny.
Instalację fotowoltaiczną zaprojektujemy na miarę Twoich potrzeb tak, aby jej praca była jak najefektywniejsza, a wyprodukowana energia została maksymalnie wykorzystana. Oczywistym jest również dobór odpowiedniego falownika i innych komponentów, w tym ich precyzyjna instalacja i późniejszy serwis. Skontaktuj się z nami jeszcze dzisiaj.