Boże Narodzenie pełne pieczenia, gotowania, zapalonych świateł i oglądania telewizji może bowiem znacznie odbić się na Twoich rachunkach. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym zachowasz magię świąt bez płacenia kroci za prąd.
Ciepło domowego ogniska
Wraz z okresem świątecznym przychodzą również niskie temperatury. Jeśli jeszcze nie skontrolowałeś grzejników, zrób to jak najszybciej. Niektóre z nich mogą wymagać odpowietrzenia. Warto także pomyśleć o kontroli izolacji. Święta, to jednak przede wszystkim czas odpoczynku, a nie wielkich remontów. Dlatego w utrzymaniu ciepła w Twoim domu lub mieszkaniu pomogą Ci dywany, zasłony i inne tekstylia.
A co z wietrzeniem? Najlepiej, gdy będzie krótkie ale intensywne. Wystarczy na kilka minut całkowicie otworzyć okna i ponownie je zamknąć. Dzięki temu ściany pozostaną ciepłe, a Ty nie będziesz musieć ogrzewać wychłodzonego wnętrza.
Święta to czas spotkań rodzinnych i częstego gotowania. Większa ilość gości czy ciepło pochodzące z kuchni sprawią, że w Twoim domu będzie znacznie cieplej, niż normalnie. Dlatego możesz śmiało zmniejszyć intensywność ogrzewania, a komfort cieplny pozostanie bez zmian.
Zużycie w Twojej kuchni
Święta to zdecydowanie najintensywniejszy czas w każdej polskiej kuchni. Piekarnik, kuchenka, zmywarka, okap i inne sprzęty, które się w niej znajdują, są w tym czasie używane więcej, niż normalnie. W ciągu roku dzieci zazwyczaj jadają w szkolnej stołówce, a dorośli w pracy. Jednak wraz z nadejściem świąt gromadzimy się wszyscy w domu, nastaje czas przygotowań, ale i większego zużycia energii. Jeżeli Twoja kuchenka, piekarnik czy płyta grzewcza najlepsze lata mają już za sobą, najwyższy czas na ich wymianę, która oczywiście wiąże się z oszczędnościami na rachunkach.
Święta Bożego Narodzenia nie obejdą się bez tradycyjnych ciasteczek. A jak wiadomo, im więcej ich rodzajów na stole, tym dumniejsza każda gospodyni, a jej goście szczęśliwsi. I tutaj możesz jednak zaoszczędzić. Pamiętaj, że piekarnik z kilkoma blachami w środku zużywa tyle samo prądu, co z jedną. Dlatego w czasie pieczenia zadbaj o to, aby zapełnić go na tyle, na ile to tylko możliwe. A może w którejś z Twoich szuflad leży zapomniany prodiż? Mowa oczywiście o sprzęcie kuchennym, który może okazać się niezawodną i energooszczędną opcją. Prodiż, czyli kompaktowe metalowe naczynie zasilane prądem, posłuży Ci do pieczenia niektórych ciast i mięsa.
W wielu gospodarstwach domowych, z racji większej ilości jedzenia, na czas Bożego Narodzenia uruchamia się dodatkową zamrażarkę lub lodówkę. Musimy jednak liczyć się z tym, że schłodzenie nieużywanego urządzenia wymaga wiele czasu i energii elektrycznej. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z innych, naturalnie chłodnych przestrzeni, takich jak przedpokój, garaż, altana, parapet, taras lub balkon.
Warto także skontrolować lodówkę z zamrażalnikiem, z której korzystasz na co dzień. Rozmroź je, aby następnie móc utrzymywać w niej odpowiednią temperaturę. Lodówka pokryta lodem zużywa bowiem więcej energii elektrycznej.
Oświetlenie LED
Niezależnie od tego, gdzie zawisną tegoroczne światełka, oświetlenie LED będzie zawsze lepszym wyborem. W przypadku standardowych łańcuchów w momencie, gdy choćby jedna z żarówek zostanie uszkodzona, całe oświetlenie całkowicie przestaje działać do momentu wymiany uszkodzonej żarówki. Ponadto standardowe żarówki są kilkakrotnie bardziej wymagające pod względem zużycia, a przestarzałe typy dodatkowo nie mają wymaganych obecnie zabezpieczeń, czym mogą spowodować więcej zmartwień, niż korzyści. Oświetlenie LED zapewnia na opak długą żywotność, mniej usterek i znaczne tańsze świecenie.
Wybierając nowe lampki choinkowe, weź pod uwagę również te droższe warianty, które często oznaczają wyższą energooszczędność. Niektóre produkty są dodatkowo wyposażone w timer, dzięki któremu nie musisz ręcznie włączać i wyłączać oświetlenia. Dzięki temu nie będziesz musieć każdy dzień kontrolować światełek, a jak wiadomo, wystarczy kilka razy zapomnieć o ich zgaszeniu przed pójściem spać, aby następnie odczuć to na rachunku za prąd.
W długie świąteczne wieczory spędzane z całą rodziną przed telewizorem ogranicz ilość włączonych świateł i lamp, które zbytecznie oświecają cały dom. Wystarczą klimatyczne świeczki, energooszczędna lampka lub oświetlenie LED, które służy jako dekoracja. Pamiętaj, że wymiana tradycyjnych żarówek na żarówki LED zajmie Ci chwilę, a po świętach na pewno przekonasz się, że była to właściwa decyzja.
Może się wprawdzie wydawać, że inwestycja w nowe żarówki LED jest niepotrzebna i zbyt wysoka, ale na dłuższą metę ich posiadanie opłaci się zdecydowanie bardziej, niż używanie tradycyjnych żarówek.
Codzienność gospodarstwa domowego
Ze świątecznym wypoczynkiem w domu wiąże się również więcej prania, suszenia, prasowania czy sprzątania. Skoncentruj się na urządzeniach, z których w tym okresie korzystasz znacznie intensywniej.
Ustaw zmywarkę i pralkę na ekonomiczny krótki program, który dobrze zarządza zarówno energią elektryczną, jak i wodą. Jeśli to możliwe, rozwieś pranie aby wyschło samo. Suszarka to jeden z największych pożeraczy prądu. Z jeszcze większym zużyciem możesz spotkać się w przypadku pralko-suszarek.
Jeśli chcesz uprzyjemnić wieczór bajką lub filmem, nie musisz w tym celu włączać telewizji. Urządzenia mobilne, laptopy lub tablety są bardziej energooszczędnym wyborem i często oferują podobny komfort podczas domowych seansów. Te same zasady dotyczą słuchania kolęd. Zamiast sprzętu stereo wystarczą dziś urządzenia mobilne, wyposażone w wysokiej jakości głośniki.
Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Jeśli masz jakieś pytania, na które wciąż nie znalazłeś odpowiedzi, skontaktuj się z nami!