Panele słoneczne umożliwiają wykorzystywanie naturalnego źródła energii jakim jest słońce. Rosnące ceny prądu sprawiają, że inwestycja do fotowoltaiki jest z każdym rokiem coraz bardziej opłacalna, a dodatkowo obniżyć ją można dzięki programom dotacji. Znaczne oszczędności i przyjazność środowisku należą do zdecydowanych zalet domowych elektrowni. Z drugiej strony, osoby rozważające jej montaż często obawiają się ryzyka pożaru. Czy panele fotowoltaiczne na dachu domu są naprawdę niebezpieczne?
Fotowoltaika a ryzyko pożaru
Domowa elektrownia nie będzie zagrażać bezpieczeństwu Twojego gospodarstwa domowego, gdy spełnisz dwa istotne warunki.
Po pierwsze, instalacja musi zostać właściwie zaprojektowana. Po drugie, instalacja ta musi następnie zostać profesjonalnie wykonana. Dlatego tak ważne jest, aby całym procesem zajęli się fachowcy.
Najczęstsze przyczyny pożaru paneli
Pamiętaj, że fotowoltaika, jak każdy inny system produkujący prąd, może ulec zapaleniu. Mimo, iż pożar fotowoltaiki nie jest częstym zjawiskiem, istnieje kilka faktorów, które mogą stanowić jego potencjalną przyczynę:
- niewłaściwe i nieprofesjonalne wykonanie instalacji,
- zwarcie w instalacji,
- uderzenie pioruna,
- nieumiejętne rozłączanie instalacji,
- niska jakość paneli,
- niewłaściwie dobrane zabezpieczenie elektryczne całego systemu,
- niewłaściwe zabezpieczenie instalacji prądu stałego,
- źle dobrane przewody,
- wtyczki niskiej jakości,
- brak zabezpieczeń takich jak bezpieczniki lub wyłączniki.
Gaszenie pożaru domu z fotowoltaiką
W sytuacji, gdy w Twoim domu wybuchnie pożar, bezzwłocznie wezwij straż pożarną, jak najszybciej opuść budynek i w żadnym przypadku nie staraj się ugasić instalacji fotowoltaicznej na własną rękę. Jak wiadomo, panele generują napięcie, dlatego ich niewłaściwe gaszenie może mieć tragiczne skutki. Po przyjeździe na miejsce, strażacy dokonają rozeznania, odłączą dopływ prądu do instalacji elektrycznej i przeprowadzą odpowiednie działania gaśnicze.
Same moduły fotowoltaiczne nie są łatwo zapalne, dlatego nie są bezpośrednią przyczyną rozprzestrzeniania się ognia. Strażacy podają środki gaśnicze bezpośrednio na panele wyłącznie w sytuacji, gdy mają do czynienia z pożarem dachu, na którym są one zamontowane.
Czy instalacja fotowoltaiczna posiada zabezpieczenia przeciwpożarowe?
Pierwszą zasadą bezpiecznej instalacji fotowoltaicznej jest już wcześniej wspomniany, prawidłowo wykonany projekt i profesjonalne wykonanie. Nie ma co się oszukiwać - “super tania fotowoltaika”, zamontowana przez samozwańczego “fachowca”, nie zapewni nam oczekiwanej jakości i bezpieczeństwa.
Niedoświadczony instalator, tanie materiały, niepoprawne poprowadzenie przewodów, czy inne błędy kryjące się pod fotowoltaiką “po okazyjnej cenie”, mogą doprowadzić do pożaru.
Co jeszcze pomaga zwiększyć bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej?
- Elementy systemu zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej, takie jak wyłączniki, bezpieczniki, rozłączniki, ograniczniki przepięć;
- Optymalizatory mocy;
- Gaśnica proszkowa zawierająca co najmniej 4kg proszku gaśniczego, umieszczona blisko falownika i urządzenia zabezpieczającego instalację;
- Posiadanie dokumentacji dotyczącej instalacji fotowoltaicznej, zawierającej rozmieszczenie poszczególnych elementów i kabli oraz schemat połączeń, która może znacznie ułatwić pracę strażaków;
Elektrownie fotowoltaiczne powyżej 6,5 kWp
Instalacje fotowoltaiczne o mocy wyżej niż 6,6 kWp są objęte Art. 29 prawa budowlanego, obowiązującym od 19 września 2020.
(...) do urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 6,5 kW stosuje się obowiązek uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej, zwany dalej „uzgodnieniem pod względem ochrony przeciwpożarowej”, projektu tych urządzeń oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej.
Wzory niezbędnych dokumentów w celu zgłoszenia instalacji znajdziesz tutaj.
Mądry Polak po szkodzie?
Niestety, w wielu przypadkach to przykra rzeczywistość. Dlatego ubezpieczając swój dom zadbaj o to, aby Twoje ubezpieczenie obejmowało również ryzyko wystąpienia pożaru.
Pokrycie potencjalnych szkód z własnej kieszeni będzie nieporównywalnie droższe, niż koszt ubezpieczenia.
Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Jeśli masz jakieś pytania, na które wciąż nie znalazłeś odpowiedzi, skontaktuj się z nami! Zapoznaj się także z naszym poprzednim artykułem, z którego dowiesz się, jak chronić gospodarstwo domowe przed burzą.