Pierwsze chwile i pierwszy rok: Fotowoltaika po instalacji w Twoim domu

Pierwsze chwile i pierwszy rok: Fotowoltaika po instalacji w Twoim domu

Samowystarczalność. To właśnie ona jest gwarancją spokoju i oszczędności. Dzięki dotacjom rządowym do instalacji fotowoltaicznych, ten nowy styl życia może być na wyciągnięcie ręki. Wystarczy zrobić pierwszy krok. A czego możesz oczekiwać, gdy już pojawi się na Twoim dachu?

Samowystarczalność. To właśnie ona jest gwarancją spokoju i oszczędności. Dzięki dotacjom rządowym do instalacji fotowoltaicznych, ten nowy styl życia może być na wyciągnięcie ręki. Wystarczy zrobić pierwszy krok. A czego możesz oczekiwać, gdy już pojawi się na Twoim dachu?

1. Połączenie z siecią dystrybucyjną 

Twoja nowa elektrownia fotowoltaiczna już jest na swoim miejscu. Jednak na jej włączenie musisz jeszcze chwilę poczekać. Pierwszym krokiem jest bowiem przyłączenie elektrowni do sieci dystrybucji. A tym zajmie się właśnie Woltair. Wniosek o przyłączenie wysyłamy natychmiast po dokonaniu rewizji urządzenia. Przetworzenie wniosku złożonego u dystrybutora trwa zazwyczaj 4-6 tygodni, dlatego z naszej strony dbamy o jak najszybsze załatwieniem tej sprawy.

2. Wymiana licznika energii elektrycznej

Stary licznik już nie wystarczy. Dlatego standardowy licznik energii elektrycznej musi zostać zastąpiony licznikiem czterokwadrantowym, który będzie w stanie sam obliczyć przepływ energii z własnej produkcji oraz rozliczyć zużycie. Nowy licznik energii elektrycznej może mierzyć przepływy energii do i z sieci. Jego wymianą zajmie się firma dystrybucyjna, która wraz z Tobą ustali dogodny termin.

Uwaga: Wymagania dotyczące rozdzielnicy mogą różnić się w zależności od dostawcy energii. W przypadku, że rozdzielnica nie spełnia warunków Twojego dostawcy, konieczne będzie dokonanie odpowiednich zmian.

3. Włączenie instalacji 

Oto nadeszła długo oczekiwana chwila. Po podłączeniu Twojej elektrowni fotowoltaicznej do sieci dystrybucyjnej, instalacja musi zostać włączona - ten krok będzie należał do Ciebie.

4. Monitoring fotowoltaiki 

Po uruchomieniu elektrowni możesz użyć monitoringu, aby mieć pewność, że działa ona tak, jak powinna. Korzystając z dowolnego inteligentnego urządzenia - telefonu komórkowego, tabletu lub komputera, będziesz śledzić pracę Twojej elektrowni gdziekolwiek jesteś, a to 24 godziny na dobę. Czego dowiesz się dzięki monitoringowi? Na przykład ile energii produkują panele, dokąd odsyłana jest energia z rozdzielni oraz czy elektrownia pracuje prawidłowo.

5. Codzienność z elektrownią fotowoltaiczną

Jak najefektywniej korzystać z domowej elektrowni? Idealna sytuacja to taka, w której cała wyprodukowana energia jest zużywana przez budynek, na którym znajduje się dana elektrownia. Można to osiągnąć poprzez prawidłowe skonfigurowanie systemu i np. włączenie urządzeń zużywających dużo energii (pralka, suszarka, zmywarka), gdy system fotowoltaiczny wytwarza najwięcej energii. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak instalacja fotowoltaiczna współgra z gospodarstwem domowym?

Znacznie wydajniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie fotowoltaiki w połączeniu z innymi urządzeniami, takimi jak pompy ciepła czy wallbox (domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych). Energią elektryczną wyprodukowana w Twoim domu możesz bowiem naładować samochód elektryczny. A zmieniając swój dom w miejsce produkujące energię dla Twojego samochodu, odniesiesz podwójny sukces - zarówno z punktu widzenia ekologii, jak i finansów.

6. Czy dbanie o fotowoltaikę jest wymagające?

Bezobsługowy, niewymagający. Główną zaletą całego systemu fotowoltaicznego jest to, że praktycznie nie wymaga on stałej opieki z Twojej strony.

7. Fotowoltaika i regularne przeglądy

Zadbaj o to, aby Twoja elektrownia fotowoltaiczna była pod skrzydłami eksperta. Jej regularny serwis, w trakcie którego ekspert sprawdzi, czy wszystko funkcjonuje jak należy, powinien mieć miejsce raz na 4 lata. A potem możesz znów cieszyć się kolejnymi latami spokoju, darmowej energii elektrycznej i niezależności.


Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Jeśli masz jakieś pytania, na które wciąż nie znalazłeś odpowiedzi, skontaktuj się z nami!

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?