Panele fotowoltaiczne i basen: Czy to dobra kombinacja?

Panele fotowoltaiczne i basen: Czy to dobra kombinacja?

Tutaj nasuwa się pytanie, czy taka kombinacja ma sens i czy przyniesie nam obiecane korzyści. My wiemy, na co należy zwrócić uwagę. Zdradzimy Ci również, jak wygląda kwestia zwrotu z takiej inwestycji. 

Tutaj nasuwa się pytanie, czy taka kombinacja ma sens i czy przyniesie nam obiecane korzyści. My wiemy, na co należy zwrócić uwagę. Zdradzimy Ci również, jak wygląda kwestia zwrotu z takiej inwestycji. 

Instalacja fotowoltaiczna a nadwyżka energii

Główny problem fotowoltaiki polega na tym, że zazwyczaj wytwarza ona energię elektryczną w innym czasie niż ten, kiedy gospodarstwo domowe najbardziej z niej korzysta. Podczas gdy konsumpcja zwyczajnego użytkownika jest największa rano i wieczorem, elektrownia słoneczna działa maksymalnie między godziną dziesiątą a szesnastą. Stwarza to potrzebę przechowywania nadwyżki energii, aby nie została ona niepotrzebnie oddana do sieci.

Mimo, że ostatnim czasie dużo mówi się głównie o różnych rodzajach baterii magazynujących energię, z pewnością warto wspomnieć także o drugiej opcji, jaką jest gromadzenie nadmiaru energii elektrycznej w wodzie. W tym przypadku energia jest wykorzystywana nie tylko do podgrzewania ciepłej wody, ale także do ogrzewania. Niektórzy dostawcy prezentują również możliwość użycia nadwyżek energii w celu podgrzania basenu.

Podgrzewanie wody w basenie przy pomocy paneli fotowoltaicznych - czy to się opłaca?

Czy takie rozwiązanie naprawdę działa? A może to tylko chwyt marketingowy, który ma niewiele wspólnego z praktyką? - o odpowiedź na te pytania poprosiliśmy eksperta.

Nadmiar energii możesz magazynować na różne sposoby

Jeżeli pragniesz magazynować nadmiar energii, którą wytwarza Twoja elektrownia fotowoltaiczna, masz kilka opcji.

Pierwszą z nich jest wspomniane już przechowywanie nadmiaru energii w wodzie. Elektrownie wykorzystujące tę metodę są znacznie tańsze niż te, które przechowują nadmiar energii elektrycznej w akumulatorze. 

“Połączenie fotowoltaiki z podgrzewaniem wody opłaca się praktycznie zawsze, gdy tylko jest to technicznie wykonalne. Akumulacja energii w postaci ciepła (tj. podgrzewanie wody) jest w zasadzie najtańszą baterią. Jest to zatem idealne rozwiązanie zwłaszcza dla tych gospodarstw domowych, którym zależy na jak najszybszym zwrocie z inwestycji”.

Jeśli interesuje Cię głównie niezależność energetyczna, rozważ drugą opcję, czyli magazynowanie w baterii, bądź jej połączenie z podgrzewaniem ciepłej wody. Tak zwane wirtualne magazynowanie energii, które jest już obecnie oferowane przez wszystkich głównych dostawców,  również może okazać się dobrym rozwiązaniem. 

Gromadzenie nadmiaru energii w wodzie się opłaca

Gromadzenie nadmiaru energii w wodzie zdecydowanie się opłaci, a to zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z baterią. 

Podgrzewanie wody w basenie ma swoją specyfikę

W logiczny sposób można by wywnioskować, że wykorzystanie nadmiaru energii elektrycznej do ogrzewania basenu będzie się opłacać mniej więcej tak samo. Rzeczywistość jest jednak trochę inna, a podgrzewanie wody w basenie ma swoją specyfikę. A gdzie jest haczyk?

“Chodzi o to, że sterownik, który jest standardowo używany podczas podłączania instalacji fotowoltaicznej, przełącza urządzenia za pomocą przekaźnika, który może wyłączyć lub włączyć urządzenie (tj. ON / OFF). Ten sposób uruchamiania jest bezpiecznie stosowany do podgrzewania wody w bojlerze lub w przypadku urządzeń do bezpośredniego ogrzewania. Podczas podgrzewania wody w basenie bardzo ważne jest jednak sprawdzenie rodzaju uruchamianego urządzenia. Ten typ przełączania może bowiem nie być odpowiedni dla każdego urządzenia. Dlatego zawsze konieczna jest konsultacja z ekspertem. Jeśli klient chce wykorzystać instalację fotowoltaiczną, na przykład do sterowania pompą ciepła, klimatyzacją lub kotłem elektrycznym, występuje wielkie prawdopodobieństwo, że potrzebna będzie inteligentniejsza regulacja, która będzie oznaczać również wyższe koszty inwestycji.”

Zwrot z inwestycji - jak długo będziesz czekać?

Jeśli jednak zadbasz o właściwe uruchamianie urządzenia, a wspólnie z ekspertem uzgodnisz realną opcję, instalacja fotowoltaiczna z ogrzewaniem basenu może przynieść Ci stosunkowo interesujący zwrot

Oszczędności można osiągnąć głównie dzięki możliwości zużycia maksymalnej ilości wyprodukowanej energii bezpośrednio na potrzeby Twojego domu. Wtedy oszczędzasz pełną cenę za energię elektryczną, która w przeciwnym razie zostałaby pobrana z sieci. Dlatego ogrzewanie wody w basenie za pomocą paneli fotowoltaicznych z pewnością pomaga skrócić okres zwrotu z inwestycji do całego systemu, który przy obecnych cenach energii wynosi około 10 lat."

Latem basen, zimą bojler

Kolejną zaletą tego rozwiązania może być możliwość zmiany sposobu wykorzystania nadwyżek, a to w zależności od pory roku

Bojler współgrający z instalacją fotowoltaiczną

Podczas gdy latem będziesz cieszyć się ciepłą wodą w basenie, zimą możesz wykorzystać energię do podgrzania wody w bojlerze.

Sterownik zawsze ma możliwość ustalenia priorytetów startowych dla poszczególnych urządzeń, do których jest podłączony. Dla przykładu, jeżeli podgrzewam wodę w basenie za pomocą grzałek, a do instalacji fotowoltaicznej mam jednocześnie podłączony również bojler, to mogę zmienić priorytet grzania na basen latem, a następnie ponownie ustawić kocioł jako priorytet w okresie zimowym. Jeżeli jesteś obeznany z urządzeniem, wszystko to możesz ustawić samodzielnie w ustawieniach sterownika. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach dokonać ustawień samodzielnie, doświadczony technik zrobi wszystko za Ciebie.” 

Które rozwiązanie najbardziej się opłaci? 

Na koniec pojawia się również pytanie, jak radzi sobie system fotowoltaiczny z akumulacją nadmiaru energii w wodzie w porównaniu z panelami fotowoltaicznymi, które służą wyłącznie do podgrzewania samej wody oraz z systemami fototermicznymi, w których woda jest podgrzewana bezpośrednio, bez wytwarzania energii elektrycznej. 

Instalacja fotowoltaiczna w domu jednorodzinnym z basenem

Zdecydowanie największą zaletą elektrowni fotowoltaicznej z magazynowaniem jest to, że możesz wykorzystać 100% energii wyprodukowanej w Twoim domu. Z drugiej strony, ogrzewając wodę bezpośrednio panelami fotowoltaicznymi, należy liczyć się z tym, że prąd będzie używany tylko do podgrzewania wody, a nie na pokrycie normalnego zużycia energii Twojego gospodarstwa domowego. Specjaliści zwracają uwagę na jeden fakt:

“Po uwzględnieniu dotacji oba systemy są porównywalne pod względem ceny. Podgrzewając wodę przy pomocy paneli niepotrzebnie tracisz energię, którą mógłbyś wykorzystać w domu lub przechować w wirtualnym magazynowanie energii.” 

Jeżeli chodzi o kolektory słoneczne, w ostatnich latach powoli się od nich odchodzi. Dzieje się tak, ponieważ fotowoltaika jest coraz tańsza. Kolejnym powodem jest fakt, że kolektory nie są w stanie podgrzewać wody zimą, a ponadto przy niższych temperaturach istnieje ryzyko zamarznięcia cieczy w ich wnętrzu. Problemem może być również bardziej wymagająca instalacja.

 

Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Jeśli masz jakieś pytania, na które wciąż nie znalazłeś odpowiedzi, skontaktuj się z nami!

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?