Najczęstsze usterki fotowoltaiki. Jak sobie z nimi poradzić?

Najczęstsze usterki fotowoltaiki. Jak sobie z nimi poradzić?

Do najważniejszych z nich należą:

Do najważniejszych z nich należą:

  • oszczędność,
  • niezależność,
  • dbanie o środowisko naturalne.

Bez względu na to, dla którego z powodów zdecydowałeś się na instalację paneli, musisz również liczyć się z tym, że nie są one w 100% bezproblemowe. Dlatego w dzisiejszym artykule skupimy się na tych problemach, z którymi właściciele fotowoltaiki borykają się najczęściej.

Żywotność falownika fotowoltaicznego

Zanim skupimy się na błędach, które mogą wystąpić w instalacjach fotowoltaicznych, przyjrzyj się, jak działa ona w domu rodzinnym:

Tak zwany falownik jest bardzo ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej, potrzebnym głównie dlatego, że przekształca napięcie jednokierunkowe DC do napięcia przemiennego AC, używanego przez sieć domową. Eksperci podkreślają jednak, że obecnie w standardowej cenie zawarta jest gwarancja na 10-15 lat. 

Przed instalacją i zakupem paneli słonecznych zainteresuj się jakością falownika. Mimo, iż same panele są w stanie działać przez wiele lat bez zbędnych napraw i dodatkowych kosztów, zdarzają się falowniki niskiej jakości, które po kilku latach wymagają wymiany. 

Falownik jest sercem instalacji fotowoltaicznej

Dlatego warto porównać dostępne oferty, aby dokonać jak najlepszego wyboru. 

Degradacja indukowanym napięciem - zjawisko PID

Ekspertów wciąż niepokoi głównie tzw. PID, czyli zjawisko spowodowane np. dużą różnicą napięć, nadmiernym ciepłem i wilgocią. Pod wpływem tych warunków niektóre urządzenia wykazują błąd PID (Potential Induced Degradation), co oznacza, że ​​urządzenie traci wydajność i przestaje działać. 

Zjawisko PID oznacza degradację indukowanym napięciem

Zjawisko to może wystąpić nawet kilka lat po wykonaniu instalacji. Gdy tylko zauważysz, że Twoje panele nie są już tak wydajne jak na początku, upewnij się, czy nie masz do czynienia właśnie z degradacją indukowanym napięciem. W przeciwnym razie wydajność Twoich paneli będzie regularnie spadać. Dlatego należy jak najszybciej złożyć reklamację aby rozwiązać ten problem. 

Możliwość naprawy 

Pomiędzy panele a falownik podłączane jest tak zwane urządzenie regeneracyjne, używane w celu przywrócenia funkcjonowania uszkodzonych paneli. W ten sposób nie tylko wydajność paneli zostaje ponownie zwiększona, ale również otrzymujemy działa prewencyjnie, zapobiegające ponownemu wystąpieniu zjawiska PID. 

Niewłaściwa instalacja lub wykonanie paneli

Sprzęt powinien być zawsze instalowany jedynie przez ekspertów. Niewłaściwy i nieprofesjonalny montaż może sprawić, że panele będą luźne, a co za tym idzie niebezpieczne dla mieszkańców lub ich moc będzie znacznie mniejsza. Dla laika takie błędy mogą być niezauważalne przez wiele lat, dopóki nie nastąpi znaczne pogorszenie pracy domowej elektrowni.

Panele powinny zostać zamontowane przez specjalistę

Powodem reklamacji mogą być zarówno połączenia niskiej jakości, jak pęknięcia czy uszkodzenia niektórych ogniw, które zostały zauważone dopiero po instalacji. 

Niewłaściwie zaprojektowana instalacja może w przyszłości doprowadzić do wielu problemów i znacznie skrócić żywotność paneli słonecznych. Oprócz szybszego zużycia pojawiają się również przecieki, korozja, drobne pęknięcia i inne problemy.

Wybieraj ostrożnie

Elektrownia fotowoltaiczna umieszczona na dachu narażona jest na trudne warunki atmosferyczne. 

Latem wystawiona jest na działanie wysokich temperatur, natomiast zimą na mróz, deszcz i śnieg. Właśnie dlatego wszystkie jej elementy powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Decydując się na montaż elektrowni fotowoltaicznej na dachu Twojego domu zainwestuj w trwałe części od sprawdzonej firmy.

Panele fotowoltaiczne są narażone na trudne warunki atmosferyczne przez cały rok

Choć montaż paneli słonecznych może wydawać się prostym zadaniem, powierz go profesjonalistom. Każdy detal ma tutaj znaczenie - na przykład powstawanie szczelin, siła dokręcania i wiele więcej. 

Projektant, który nie ma wystarczającego doświadczenia, może również dokonać błędnego rozmieszczenia kabli. Gdy zostaną one niewłaściwie wygięte, z czasem dojdzie do ich uszkodzenia, a właściciel elektrowni poniesie dodatkowe koszty naprawy. 

Monitoring systemu ułatwi Ci pracę i obniży koszty napraw

Ważne jest, aby każdy błąd wyłapać zawczasu. Jeśli nie zadbasz o to, aby ekspert regularnie przeprowadzał inspekcję Twojej elektrowni, możesz nawet nie zauważyć, że panele słoneczne już dawno straciły swoją wydajność. W trakcie wykonywania instalacji, w momencie rozpoczęcia jej eksploatacji, właściciel otrzymuje możliwość dokonywania analizy.

Dane dotyczące funkcjonowania elektrowni są zbierane i rejestrowane na bieżąco. 

Regularne inspekcje paneli fotowoltaicznych mają bardzo duże znaczenie

Obejmują one liczbę godzin działania paneli, zysk finansowy i, co niemniej ważne, zgłaszanie błędów. To od Ciebie będzie zależeć, czy będziesz sprawdzać działanie swojego urządzenia co tydzień, co miesiąc czy raz na pół roku. Jednak zawsze będziesz mieć możliwość przyjrzenia się jego funkcjonowaniu. 

Dzięki wspomnianemu monitoringowi wszystkie błędy zostaną wykryte podczas kontroli. Po znalezieniu rozwiązania dostatecznie wcześnie, naprawa może być wielokrotnie tańsza, niż po długim okresie czasu, gdy problem nie został zauważony. 

Pomyśl także o piorunochronie i ochronie przeciwprzepięciowej

Piorunochron należy do obowiązkowego wyposażenia każdego domu. Jeżeli jednak nie działa, bądź nie podlega regularnym kontrolom, działanie paneli słonecznych również może być zagrożone. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy piorunochron wprawdzie działa bez zarzutów, ale nie jest prawidłowo podłączony do paneli słonecznych.

Piorunochron jest nieodłącznym elementem każdego domu

Ochrona odgromowa nie wystarczy. Konieczne jest również dobranie dodatkowej ochrony przeciwprzepięciowej, która powinna dokładnie odpowiadać rozmiarowi, funkcji i typowi instalacji fotowoltaicznej.

Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Jeśli masz jakieś pytania, na które wciąż nie znalazłeś odpowiedzi, skontaktuj się z nami!

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?