Z roku na rok coraz bardziej przekonujemy się, jak niszczące skutki mogą one powodować. Może nam się wprawdzie wydawać, że w murowanych domach nic nam nie grozi, niestety bez właściwej ochrony również tam nie będziemy w pełni bezpieczni. Najwyższy czas pomyśleć o wszystkich środkach ostrożności, dzięki którym żadna burza nie spędzi Ci już snu z powiek.
Zewnętrzna ochrona domu
Najważniejszym elementem całej ochrony Twojego gospodarstwa domowego powinna być sprawnie działająca instalacja odgromowa, która musi zostać zaprojektowana według ścisłych zasad. Ma ona za zadanie chronić przed uderzeniami piorunów i następującym pożarem. W zawiązku z tym, że instalacja odgromowa jest zaprojektowana zgodnie z rodzajem konstrukcji, jej układem, zastosowanymi elementami, a także otoczeniem, dla maksymalizacji bezpieczeństwa należy powierzyć jej wykonanie profesjonalistom.
Oprócz prawidłowej instalacji należy pamiętać o regularnej konserwacji, która powinna zostać przeprowadzona mniej więcej co pięć lat. W przeciwnym razie możesz mieć niemiłą niespodziankę w postaci:
- korozji instalacji,
- poluzowania niektórych elementów.
Instalacja odgromowa składa się z kilku elementów. Jednym z nich jest zaostrzony metalowy pręt zwany piorunochronem. To właśnie ta część łapie niebezpieczne pioruny. Kolejnym elementem są zwody, których zadaniem jest odprowadzenie wyładowań piorunowych do ziemi. Zwody mogą zostać poprowadzone pod tynkiem, jednak to rozwiązanie nie jest zalecane przez wielu ekspertów, ponieważ znacznie utrudnia to wykonanie rewizji instalacji.
To właśnie zwody mogą być najczęstszą przyczyną problemów. Jeśli nie zostaną one wykonane oraz poprowadzone według potrzeb danego budynku, może wystąpić niebezpieczeństwo. W związku z tym, że posiadanie systemu odgromienia jest obowiązkowe, jest to pierwszy i podstawowy krok w stronę zapewnienia bezpieczeństwa w czasie nawałnicy.
Ochrona budynku od wewnątrz
Nowoczesne budynki są wyposażone w niezawodne wyłączniki, które w większości przypadków ochronią urządzenia elektryczne w Twoim domu. Nie możesz jednak polegać wyłącznie na ich pracy. Musisz działać zapobiegawczo i myśleć o tym, aby nie tylko sprzęt, ale głównie zdrowie całej Twojej rodziny, nie zostało zagrożone.
Gdy już wiesz, że nadciąga burza, jak najszybciej odłącz wszystkie urządzenia od gniazdka elektrycznego. Takie środki ostrożności dotyczą telewizorów, komputerów, droższych sprzętów kuchennych, ale także telefonu komórkowego, który możesz akurat ładować w gniazdku.
Niestety nie zawsze masz możliwość interweniować na czas - na przykład, gdy jesteś w pracy lub na wakacjach. Właśnie w tym celu powstała ochrona przeciwprzepięciowa. Inwestycja w nią zwróci się w postaci zabezpieczonego sprzętu elektrycznego.
Ochrona przeciwprzepięciowa
Gdy tylko piorun uderzy w dom lub jego otoczenie, może wystąpić przepięcie, czyli znacznie zwiększone napięcie, z którym Twoje urządzenia po prostu sobie nie poradzą i ulegną awarii. Tutaj z pomocą przybywa ochrona przeciwprzepięciowa. Nie jest ona wprawdzie obowiązkowa, jednak z pewnością warto do niej zainwestować.
Urządzenie przeciwprzepięciowe jest podobne do zwykłego przedłużacza wyposażonego w kilka gniazdek, a na rynku dostępnych jest wiele jego rodzajów. Dżul (J) to jednostka, która w pierwszej kolejności powinna zostać wzięta pod uwagę w trakcie dokonywania wyboru. Wartość ta określa, w jakim stopniu urządzenie przeciwprzepięciowe jest w stanie chronić sprzęt znajdujący się w Twoim domu. A zasada jest prosta - im większa wartość, tym wyższa ochrona.
Rodzaje gniazd elektrycznych
Istnieją również różne rodzaje gniazd elektrycznych, które będą odpowiednie dla różnych urządzeń w domu. Na rynku znajdziesz gniazda:
- klasyczne,
- USB,
- internetowe,
- koncentryczne.
Jeżeli w Twoim domu znajduje się na przykład TV, telefon, czy komputer z modemem, będziesz potrzebować każdego z wyżej wymienionych gniazd, bądź urządzenia, które posiada różne rodzaje wejść.
Możesz kupić gniazdo indywidualne lub takie, które umożliwia podłączenie kilku urządzeń jednocześnie. W ofercie dostępne są listwy zasilające z aż dziewięcioma gniazdami, które możesz wykorzystać w kuchni czy w salonie, gdzie korzystasz z kilku urządzeń jednocześnie. Rozwiąże to problem irytującej plątaniny wielu kabli. Co więcej, modele wyższej jakości wyposażone są w wyłącznik oraz diodę sygnalizującą działanie zabezpieczenia.
Ochrona modemu
W czasie burzy modem powinien zostać wyłączony z sieci. Również tutaj dobrym wyjściem z sytuacji będzie ochrona przeciwprzepięciowa, która zapewni mu bezpieczeństwo. Musi zostać ona jednak prawidłowo podłączona - umieść ją pomiędzy koncentratorem a ściennym gniazdkiem telefonicznym. Pamiętaj również o zabezpieczeniu zasilacza sieciowego.
Czego nie powinniśmy robić w domu w czasie burzy
Pamiętaj, że dom zawsze będzie Cię najlepiej chronił przed burzą. Jeżeli zadbasz o to, aby został wyposażony w odpowiednią ochronę, bezpieczeństwo Twojego gospodarstwa domowego znacznie wzrośnie.
Jak mówi przysłowie - “przezorny zawsze ubezpieczony”. Dlatego w czasie burzy nie powinniśmy na przykład:
- myć naczynia,
- stać przy źródłach wody,
- korzystać z urządzeń elektrycznych,
- przebywać blisko gniazdek elektrycznych, czy nawet kuchenek,
- brać prysznica bądź kąpieli.
Panele fotowoltaiczne a burza
Posiadając fotowoltaike na dachu swojego domu z pewnością obawiasz się o jej bezpieczeństwo w czasie intensywnych nawałnic. Bez obaw - Twoje panele będą bezpieczne dzięki systemowi odgromienia oraz ochronie przeciwprzepięciowej.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, system odgromienia należy do obowiązkowego wyposażenia każdego domu. Jeżeli jednak nie działa, bądź nie podlega regularnym kontrolom, działanie paneli słonecznych również może być zagrożone. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy instalacja wprawdzie działa bez zarzutów, ale nie jest prawidłowo podłączona do paneli słonecznych.
Ochrona odgromowa jednak nie wystarczy. Konieczne jest również dobranie dodatkowej ochrony przeciwprzepięciowej, która powinna dokładnie odpowiadać rozmiarowi, funkcji i typowi instalacji fotowoltaicznej.
Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Jeśli masz jakieś pytania, na które wciąż nie znalazłeś odpowiedzi, skontaktuj się z nami!