Słońce świeci przecież za darmo, a my możemy z niego korzystać. Przy pomocy fotowoltaiki, która wykorzystuje padające promienie słoneczne, wyprodukujesz własną energię elektryczną lub zadbasz o ogrzewanie wody.
Istnieje jednak pewien minus. Panele fotowoltaiczne na dachu domu produkują najwięcej energii elektrycznej w ciągu dnia, kiedy nasze zapotrzebowanie na prąd nie jest akurat zbyt wysokie. Dlatego ważnym elementem domowej elektrowni jest odpowiedni system magazynowania energii.
Magazynowanie energii na kilka sposobów
Nadwyżkę wyprodukowanej energii elektrycznej możesz przechować wykorzystując bojler elektryczny. W ten sposób energia słoneczna wytworzona w ciągu dnia podgrzeje ciepłą wodę, którą możesz wykorzystać w dowolnym momencie, na przykład wieczorem, kiedy każdy członek rodziny pragnie wziąć ciepły prysznic.
Domowe elektrownie słoneczne często są uzupełniane akumulatorem. Energia elektryczna zgromadzona w akumulatorze jest zwykle zużywana tego samego dnia lub w następnych dniach.
Kolejnym rozwiązaniem jest wirtualny akumulator, który również gromadzi energię elektryczną z elektrowni słonecznej do późniejszego zużycia. W tym przypadku nie musisz jednak inwestować do prawdziwego akumulatora, którego zakup oznacza oczywiście dodatkowe koszty.
Wirtualny akumulator, czyli magazynowanie energii na później
Wirtualne magazynowanie energii działa w taki sam sposób, jak gromadzenie jej w zwykłym akumulatorze. Jednak tutaj, zamiast akumulatora w fizycznej formie, do “magazynowania” energii wykorzystywana jest bezpośrednio sieć dystrybucji energii elektrycznej.
W trakcie pełnej pracy, niewykorzystana energia elektryczna jest oddawana z Twojej domowej elektrowni fotowoltaicznej do sieci, gdzie jest następnie używana przez kogoś, kto jej akurat potrzebuje. Oddawana energia jest dokładnie mierzona przez licznik energii, a w razie potrzeby może być następnie pobrana z powrotem.
Spójrzmy na przykład
Południe: Świeci słońce, a elektrownia słoneczna wyprodukowała 5 kWh energii. Nie ma Cię w domu, więc nie zużywasz prądu. Zamiast tego oddajesz go do sieci dystrybucyjnej, „ładując” w ten sposób swoją wirtualną baterię.
Wieczorem: Słońce już zaszło, ale Ty możesz pobrać energię, którą rano oddałeś do sieci. Ilość dostarczonej i zużytej energii elektrycznej jest monitorowana przez licznik, a wszystkie ważne dane dotyczące produkcji i zużycia można znaleźć również na stronie internetowej, bezpośrednio na portalu klienta wirtualnego akumulatora.
Podsumujmy
- Wirtualny akumulator pozwala na „magazynowanie” energii elektrycznej wytworzonej przez domową elektrownię fotowoltaiczną.
- Dzięki wirtualnemu magazynowaniu energii nie musisz inwestować do drogiego klasycznego akumulatora, aby Twoja elektrownia mogła pracować jak najefektywniej. Co więcej, zwrot z inwestycji do paneli fotowoltaicznych może dzięki temu być szybszy.
- Wirtualny akumulator działa na zasadzie „magazynowania” nadmiaru energii elektrycznej bezpośrednio w sieci dystrybucyjnej, z której możesz następnie korzystać w dogodnym momencie.
Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Jeśli masz jakieś pytania, na które wciąż nie znalazłeś odpowiedzi, skontaktuj się z nami!