Elektrownia off-grid: kiedy warto na nią postawić?

Elektrownia off-grid: kiedy warto na nią postawić?

A jak sytuacja wygląda w przypadku rozwiązania off-grid, czyli elektrowni wyspowej, która w ogóle nie jest podłączona do sieci dystrybucyjnej? Czy posiadanie jej ma w ogóle sens? Jakie są zalety i wady takiej elektrowni? Sprawdźmy!

A jak sytuacja wygląda w przypadku rozwiązania off-grid, czyli elektrowni wyspowej, która w ogóle nie jest podłączona do sieci dystrybucyjnej? Czy posiadanie jej ma w ogóle sens? Jakie są zalety i wady takiej elektrowni? Sprawdźmy!

Elektrownia off-grid magazynuje wyprodukowaną energię w akumulatorach

Istnieją trzy rodzaje elektrowni fotowoltaicznych, które możesz zainstalować na swoim dachu:

  • on-grid (system sieciowy),
  • off-grid (system wyspowy),
  • system hybrydowy.

Podczas gdy elektrownia on-grid przesyła całą wyprodukowaną energię elektryczną do sieci, elektrownia off-grid działa dokładnie odwrotnie. Cała energia elektryczna, którą wytwarza w ciągu dnia, jest przechowywana w akumulatorach, dzięki czemu można ją wykorzystać w razie potrzeby. W miesiącach letnich elektrownia wyspowa może być samowystarczalna, jeśli jest wspierana przez odpowiednio duży system akumulatorów.

Zimą elektrownia off-grid może wymagać zasilania rezerwowego

Jednak w miesiącach zimowych, ze względu na mniejsze nasłonecznienie, moc elektrowni nie wystarcza na pokrycie potrzeb całego domu. Elektrownia wyspowa nie jest w ogóle podłączona do sieci dystrybucyjnej, dlatego zwykle stosuje się zasilanie rezerwowe, aby pokryć niewystarczającą produkcję energii.

Kiedy elektrownia wyspowa się sprawdzi?

Pierwszym powodem, dla którego zakup elektrowni wyspowej ma sens, jest sytuacja, w której dom nie posiada przyłączenia do sieci energetycznej - na przykład domek letniskowy gdzieś w środku lasu. A jak wiadomo, w XXI wieku ciężko wyobrazić sobie życie bez wszelkich udogodnień, jakie daje nam elektryczność. Dlatego w tym wypadku elektrownia off-grid będzie idealnym rozwiązaniem. Wykonanie przyłączenia do sieci może być bowiem bardzo kosztowne, nawet nie wspominając o masie biurokracji i papierkowej roboty, która się z tym wiąże. 

Instalacja fotowoltaiczna off-grid zapewni Ci niezależność i samowystarczalność

Kolejnym powodem, dla którego właściciele domów rozważają zakup systemu fotowoltaicznego typu off-grid, to sytuacja, w której chcą być w 100% niezależni i samowystarczalni. Bez względu na to, czy obawiasz się przerw w dostawie prądu, czy rosnących cen energii elektrycznej, wyspowa instalacja fotowoltaiczna zapewni całkowitą niezależność od dostawców prądu.

Nie musisz się już martwić rosnącymi cenami energii elektrycznej

Główną zaletą fotowoltaiki wyspowej jest to, że już nigdy nie będziesz musiał martwić się o ceny energii elektrycznej. Podczas gdy w roku 2021 za 1kWh prądu w Polsce płacimy średnio 0,69 zł - 0,78 zł, a ceny te już niebawem znów pójdą w górę, właściciele elektrowni off-grid mogą spać spokojnie.

Dzięki elektrowni wyspowej nie będziesz obawiać się rosnących cen prądu, ani przerw w jego dostawie

 Co więcej, nie będziesz się także musieć obawiać potencjalnych przerw w dostawie prądu.

Umiesz liczyć? Licz na siebie

W przypadku elektrowni fotowoltaicznej off-grid to powiedzenie nabiera na znaczeniu. Dlaczego? Niezależność i samowystarczalność to wielka zaleta systemu wyspowego, pozostająca jednocześnie jego wadą. Zachmurzone niebo, deszcz, śnieg czy zanieczyszczenie powietrza – wszystko to wpływa na wydajność elektrowni słonecznej. Może się zdarzyć, że słońce nie pojawi się przez dwa tygodnie, a Ty posiadając elektrownię wyspową nie masz możliwości poboru prądu z sieci dystrybucyjnej. Dlatego konieczne jest uzupełnienie posiadanego systemu o zapasowe źródło energii elektrycznej, którym najczęściej jest agregat z silnikiem wysokoprężnym lub benzynowym.

Akumulatory należą do najbardziej kosztownych elementów systemu off-grid

Absolutna samowystarczalność jednak trochę kosztuje. Cena zakupu elektrowni off-grid jest w dużej mierze pochodną pojemności akumulatorów. Im większy system baterii wybierzesz, tym więcej zapłacisz. Poleganie wyłącznie na energii wytworzonej w domu może również oznaczać, że Twoje gospodarstwo domowe będzie musiało nieco skromniej podchodzić do zużycia energii elektrycznej i na przykład zrezygnować z niektórych urządzeń elektrycznych.


Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Jeśli masz jakieś pytania, na które wciąż nie znalazłeś odpowiedzi, skontaktuj się z nami!
 

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?