Na jakim dachu zamontować panele słoneczne

Na jakim dachu zamontować panele słoneczne

Zastanawiasz się nad instalacją domowej elektrowni słonecznej, ale nie masz pewności, czy Twój dach jest odpowiedni do jej montażu? Na jakie typy dachów nadaje się fotowoltaika, a na jakie nie? Nie martw się, jeśli pokrycie dachowe Twojego domu nie jest idealne do umieszczenia paneli słonecznych. W większości przypadków można znaleźć alternatywne rozwiązania. Przygotowaliśmy dla Ciebie wszystko, co musisz wiedzieć o montażu paneli fotowoltaicznych na dachu.

Zastanawiasz się nad instalacją domowej elektrowni słonecznej, ale nie masz pewności, czy Twój dach jest odpowiedni do jej montażu? Na jakie typy dachów nadaje się fotowoltaika, a na jakie nie? Nie martw się, jeśli pokrycie dachowe Twojego domu nie jest idealne do umieszczenia paneli słonecznych. W większości przypadków można znaleźć alternatywne rozwiązania. Przygotowaliśmy dla Ciebie wszystko, co musisz wiedzieć o montażu paneli fotowoltaicznych na dachu.

Panele słoneczne, falowniki i baterie

Elektrownia słoneczna to nie tylko panele słoneczne, ale także inne komponenty. Główne elementy to oprócz paneli fotowoltaicznych również falownik do przetwarzania wyprodukowanej energii na prąd przemienny oraz baterie do magazynowania nadwyżki energii na późniejsze użycie.

Wskazówka: Chcesz zrozumieć poszczególne elementy elektrowni słonecznej i sposób działania całego systemu? Przeczytaj artykuł „Jak działa elektrownia fotowoltaiczna”. 

Panele słoneczne na dachu są jednak najbardziej widoczną i najbardziej omawianą częścią domowej elektrowni, dlatego ich umiejscowienie jest najczęściej dyskutowane przez klientów. Gdzie więc można je zainstalować, a gdzie nie?

Dachy (nie)odpowiednie do instalacji paneli słonecznych

Panele słoneczne można zainstalować na prawie każdym typie dachu. Podstawowym warunkiem jest, aby krokwie były wystarczająco mocne, aby wytrzymały wymaganą obciążenie. Jeden panel fotowoltaiczny waży około 20 kg, a konstrukcja, do której jest przymocowany, jest najczęściej wykonana z lekkiego aluminium, co nie stanowi znacznego dodatkowego obciążenia. Takie obciążenie jest całkowicie bezpieczne dla standardowego dachu w dobrym stanie.

Odpowiedniość dachu do instalacji musi ocenić ekspert od fotowoltaiki na miejscu, a w przypadku wątpliwości może zlecić sporządzenie ekspertyzy statycznej, która sprawdzi maksymalne możliwe obciążenie. Większe obciążenie stanowią panele słoneczne umieszczone na płaskim dachu; na dachach skośnych obciążenie rozkłada się równomiernie i nie jest tak duże.

Wskazówka: Rozmiar paneli słonecznych: jaka ilość będzie odpowiednia i ile miejsca zajmą?

Montaż paneli fotowoltaicznych

Mocowanie paneli słonecznych na dachu

Panele fotowoltaiczne można montować bezpośrednio do dachu, ale najczęściej wybiera się mocowanie na pokryciu dachowym za pomocą systemu konstrukcyjnego.

Na dachach skośnych panele mocuje się zazwyczaj za pomocą haków dachowych i profili, najczęściej wykonanych z lekkiego aluminium. Na dachach płaskich stosuje się podpory balastowe lub inwazyjne, które utrzymują panele na dachu za pomocą ciężaru betonowych bloków lub elementów wkręcanych w dach.

Montaż paneli słonecznych na dachu z blachy wymaga instalacji mostków, które swoim kształtem odwzorowują falisty kształt pokrycia dachowego i są przymocowane za pomocą kombinowanych śrub lub wkrętów z gumowym uszczelnieniem. Cała konstrukcja jest mocowana metalowymi hakami bezpośrednio do krokwi dachowych.

Optymalny kąt nachylenia i orientacja paneli słonecznych

Jaki jest optymalny kąt nachylenia dachu dla fotowoltaiki? Panele słoneczne można instalować poziomo lub pionowo, ale najlepszą wydajność osiągają przy nachyleniu 20–50°. Najbardziej korzystnym jest nachylenie wynoszące 35°.

Panele fotowoltaiczne można również zamontować na płaskim dachu. Takie rozwiązanie ma jednak swoje zasady. Przy instalacji na powierzchni poziomej lub o zbyt małym nachyleniu, zaleca się „podniesienie” paneli do optymalnego kąta za pomocą konstrukcji mocującej.

Również orientacja paneli fotowoltaicznych względem stron świata ma znaczenie. Najlepsza jest orientacja na południe, ale odpowiednia jest także orientacja na wschód lub zachód (produkcja energii jest wtedy tylko o około 20% niższa niż przy orientacji na południe). Jedyną stroną, której należy unikać przy montażu paneli słonecznych na dachu, jest północ.

Czy panele fotowoltaiczne nie uszkodzą dachu?

Jednym z warunków, które musi spełniać dach, aby można było na nim zamontować panele słoneczne, jest jego nośność, o czym już wspomnieliśmy. Jeśli dach nie jest w dostatecznie dobrym stanie, warto rozważyć jego naprawę przed instalacją fotowoltaiki. W przypadku pojawienia się problemu po zainstalowaniu paneli (np. konieczność wymiany dachówki), panele można tymczasowo zdemontować, przeprowadzić naprawę i ponownie je zamontować.

W rzeczywistości panele słoneczne stanowią raczej ochronę dla dachu niż zagrożenie. Panele są bardzo trwałe i chronią dach przed bezpośrednim działaniem warunków atmosferycznych i innymi niekorzystnymi czynnikami, co sprawia, że pokrycie dachowe wytrzymuje dłużej. Zawsze instaluje się je w taki sposób, aby nawet przy naruszeniu powierzchni dachu przez konstrukcję nie dochodziło do przecieków ani innych podobnych problemów.

Drugim warunkiem jest odpowiedniość materiału pokrycia dachowego. Panele słoneczne nie są instalowane na dachach z miedzianym pokryciem oraz eternitem (w tym jego nowszych typach – beternit, cembrit itp.). W przypadku tych materiałów istnieje ryzyko pęknięcia nawet przy bardzo ostrożnej manipulacji, a także problemy z ich prawidłową utylizacją.

Kiedy dach domu nie nadaje się do montażu paneli

Jeśli dach Twojego domu nie nadaje się do instalacji paneli fotowoltaicznych, nie trać nadziei. Panele można zamontować również na innym obiekcie, (na przykład na dachu garażu, stodoły, altany lub szopy) lub na gruncie na specjalnej konstrukcji stalowej wbijanej w ziemię. Można także zainstalować panele na przyczepie kempingowej lub domku letniskowym. W takich przypadkach wystarczy niewielka instalacja fotowoltaiczna.

Panele słoneczne na dach – cena

W Woltair specjalizujemy się w instalacjach fotowoltaicznych montowanych na dachach. Chętnie zaprojektujemy dla Ciebie system solarny „pod klucz” i poradzimy sobie z nietypowymi dachami oraz niestandardowymi rozwiązaniami. Sprawdź aktualne ceny fotowoltaiki. W celu oszacowania, ile będzie kosztować Twoja instalacja słoneczna, uzyskaj bezpłatną, niezobowiązującą wycenę za pomocą naszego kalkulatora cen fotowoltaiki online. Kalkulator uwzględnia nie tylko koszt całego systemu solarnego, ale także robociznę i transport, więc nie zaskoczą Cię żadne dodatkowe koszty.

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?