Kombinacja pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej

Kombinacja pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej

Sprytne połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki pozwoli zaoszczędzić rocznie nawet kilkanaście tysięcy złotych za energię. Dzięki dotacji sięgającej do 50 900 zł cała inwestycja może się zwrócić już w ciągu kilku lat. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie dodatkowe korzyści przyniesie Ci kombinacja tych dwóch technologii.

Sprytne połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki pozwoli zaoszczędzić rocznie nawet kilkanaście tysięcy złotych za energię. Dzięki dotacji sięgającej do 50 900 zł cała inwestycja może się zwrócić już w ciągu kilku lat. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie dodatkowe korzyści przyniesie Ci kombinacja tych dwóch technologii.

Dlaczego najwięcej zaoszczędzisz dzięki połączeniu pompy ciepła i fotowoltaiki

Największa ilość energii elektrycznej w gospodarstwie domowym jest zużywana na ogrzewanie, chłodzenie i podgrzewanie wody. Jeśli więc zdecydujesz się na połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła, wiele zyskasz. Przez większą część roku praca energochłonnych urządzeń w gospodarstwie domowym będzie zapewniona przez energię słoneczną. Nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej możesz dodatkowo magazynować w bateriach, aby wykorzystać ją wtedy, gdy słońce nie świeci.

Fotowoltaika i pompa ciepła: Inteligentne wykorzystanie energii

Współpraca fotowoltaiki i pompy ciepła jest możliwa dzięki nowoczesnym systemom zarządzania energią. Energia produkowana przez instalację fotowoltaiczną może być w pierwszej kolejności “przekazywana” na potrzeby działania pompy ciepła - np. do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Systemy zarządzania energią pozwalają jak najlepiej wykorzystywać energię w czasie jej produkcji, dążąc do jak najwyższego poziomu autokonsumpcji.

System dodatkowo wykorzysta nadmiar energii do zasilania urządzeń w gospodarstwie domowym (pralki, suszarki, zmywarki) lub do ładowania samochodu elektrycznego za pomocą stacji ładowania.

Wskazówka: Chcesz maksymalnie wykorzystać wyprodukowaną energię? Zsynchronizuj pracę urządzeń domowych z fotowoltaiką. Jeśli to możliwe, korzystaj z nich w ciągu dnia, gdy elektrownia fotowoltaiczna produkuje najwięcej energii. W tym celu możesz użyć funkcji opóźnionego startu, którą obecnie posiada już większość urządzeń.

Żyj oszczędnie od zaraz

Skontaktuj się z nami, a my obiektywnie ocenimy, czy kombinacja tych dwóch technologii jest odpowiednia dla Twojego domu. Swój sen o oszczędnym i ekologicznym gospodarstwie domowym możesz zrealizować już wkrótce.

Woltair zainstaluje dla ciebie pompę ciepła oraz system fotowoltaiczny w ciągu 30 dni.

Korzyść dla Ciebie: Woltair dokona kompletnej realizacji projektu jako jedna firma, nadzorując cały proces. Dzięki temu oszczędzisz sobie wyczerpującego „ścigania” różnych fachowców i synchronizowania ich pracy.

dom_pompa ciepla_fotowoltaika.jpeg

Zapewnij sobie niezależną przyszłość

Oszczędzaj pieniądze i chroń środowisko

Kombinacja fotowoltaiki i pompy ciepła to w istocie genialne rozwiązanie. Przez większą część roku zapewni ci energetyczną niezależność, ponieważ ciepła woda do mycia lub woda do ogrzewania i chłodzenia będzie pochodzić wyłącznie z własnej produkcji lub ewentualnie przy bardzo niskich kosztach eksploatacyjnych.

Idealne rozwiązanie – jak działa pompa ciepła i panele słoneczne

Pompa ciepła zasilana fotowoltaiką wykorzystuje do swojego działania energię elektryczną, którą przez większość roku wytwarzają panele słoneczne. W ciągu dnia fotowoltaika zapewnia maksymalną ilość energii ze słońca, która jest inteligentnie magazynowana, aby zapewnić zapasy na potrzeby gospodarstwa domowego również wieczorem.

Oba systemy są ze sobą połączone w taki sposób, że falownik komunikuje się ze sterownikiem pompy ciepła. Na podstawie aktualnej wydajności fotowoltaiki, pompa ciepła może modulować mocą sprężarki.

Przedłuż żywotność pompy ciepła

Instalacja fotowoltaiczna doskonale wspiera pracę pompy ciepła, zmniejszając jej liczbę godzin pracy, co w efekcie przedłuża jej żywotność.

Czy ta kombinacja zawsze się opłaca?

To, czy kombinacja pompy ciepła i fotowoltaiki opłaci się również Tobie, należy dokładnie z wyprzedzeniem obliczyć i odpowiednio dobrać system tak, aby maksymalnie wykorzystać wyprodukowaną energię. Największe oszczędności osiągniesz, jeśli będziesz używać pompy ciepła nie tylko do ogrzewania, ale także do chłodzenia domu latem.

W niektórych przypadkach bezpośrednie połączenie obu systemów może nie być odpowiednie. W takich sytuacjach pompa ciepła nie musi w inteligentny sposób współpracować z falownikiem - sercem instalacji fotowoltaicznej.

Co czeka cię z Woltair

  • Doradzimy Ci niezależnie i obiektywnie;
  • Zajmiemy się wszelkimi pracami projektowymi;
  • Opracujemy rozwiązanie technologiczne i policzymy czas jego zwrot z inwestycji;
  • Przygotujemy szczegółowy kosztorys całego rozwiązania z ostateczną ceną;
  • Pomożemy w uzyskaniu dotacji;
  • Wykonamy prace szybko i rzetelnie;
  • Zapewnimy dostęp do centrum monitorowania (24/7),
  • Świadczymy usługi serwisowe łącznie z naprawami – dysponujemy siecią Partnerów Woltair na terenie całego kraju,
  • Udostępnimy nasze kompleksowe doświadczenie i wiedzę w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz nowoczesnych technologii.

Skontaktuj się z naszymi ekspertami Woltair już dziś, aby zaprojektować najlepsze rozwiązanie szyte na miarę Twoich potrzeb.

Jak się różni okres zwrotu z inwestycji w pompę ciepła od kombinacji pompy ciepła i fotowoltaiki?

Okres zwrotu z inwestycji jest oczywiście indywidualny i zależy od wielu czynników. Ogólnie jednak można powiedzieć, że w przypadku standardowego domu jednorodzinnego oszczędności z połączenia fotowoltaiki i pompy ciepła są większe niż w przypadku posiadania tylko jednej z tych technologii. Oszczędzasz bowiem zarówno na ogrzewaniu, chłodzeniu, podgrzewaniu wody, jak i na pracy urządzeń gospodarstwa domowego. 

FAQ - połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła

Co jeśli produkcja energii nie będzie wystarczająca?

Pompa ciepła wróci do standardowego trybu pracy. Możesz również zaoszczędzić na kosztach, ustawiając produkcję energii w czasie (specjalne taryfy energetyczne), gdy prąd jest tańszy, w zależności od pory roku.

Jak system reaguje na szybkie zmiany pogody?

W zimie system potrafi z wyprzedzeniem ogrzewać, a latem chłodzić, dzięki czemu nie odczujesz różnicy w komforcie cieplnym. Sterownik systemu ocenia, co jest bardziej korzystne – czy pobrać energię z instalacji fotowoltaicznej, czy z sieci. Ta funkcja dodatkowo przyczynia się do oszczędności finansowych.

Czy można powiedzieć, że da się ogrzewać przy pomocy fotowoltaiki?

Nie jest tajemnicą, że fotowoltaika zimą nie produkuje tyle energii, ile jest potrzebne do ogrzania budynku. Mimo to, połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki pomoże znacznie obniżyć koszty ogrzewania.

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?