Czy należy się bać, że panele słoneczne uszkodzą dach, baterie same się zapalą, a w przypadku pożaru strażacy pozwolą Twojemu domowi płonąć, bo przecież fotowoltaiki nie można gasić? Co jest uzasadnioną obawą, a co jedynie plotką?
Przy prawidłowej instalacji i regularnej konserwacji fotowoltaika jest całkowicie bezpieczną technologią
Może Cię to zaskoczyć, ale powyższe zdanie nie pochodzi ze strony sprzedawcy fotowoltaiki. Wystarczy podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej, montażu i późniejszej eksploatacji przestrzegać odpowiednich procedur i przepisów przeciwpożarowych. Aż 75% problemów z fotowoltaiką jest spowodowanych wadliwymi komponentami i nieprawidłową instalacją. Mogą one prowadzić do przepięcia lub zwarcia systemu albo uszkodzenia paneli. Kiedy postawisz na jakość i powierzysz montaż specjalistom, możesz mieć pewność, że Twój dom będzie bezpieczny. Czym się charakteryzuje prawidłowy montaż?
- Musi być przeprowadzony przez uprawnioną osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje.
- Panele muszą być umieszczone na odpowiednim podłożu i odpowiednio zakotwiczone. Wówczas nie uszkodzą dachu, ani nie zostaną zdmuchnięte przez wiatr. Prawidłowo zamontowane panele chronią nawet Twój dach i przedłużają jego żywotność.
- Dom musi mieć odpowiedni punkt uziemienia. Trzeba zapewnić prawidłowe uziemienie paneli słonecznych i zastosować odpowiednią ochronę przeciwprzepięciową.
- Okablowanie musi być poprowadzone tak, aby nie doszło do jego uszkodzenia (zwłaszcza przez silne zginanie lub rozciąganie).
- Odpowiednie umiejscowienie falownika i baterii, aby nie doszło do ich przegrzewania i aby nie znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie materiałów łatwopalnych lub nie były narażone na zalanie wodą.
Czy istnieje ryzyko pożaru fotowoltaiki? Jak można to ugasić?
Ryzyko, że instalacja fotowoltaiczna sama z siebie wywoła pożar, jest praktycznie zerowe. Teoretycznie jednak Twój dom może zapalić się z innej przyczyny. Co wtedy? Czy można gasić pożar fotowoltaiki? Oczywiście.
Strażacy są przygotowani na takie sytuacje i na pewno nie pozwolą, by wasz majątek został pochłonięty przez płomienie. Muszą jedynie postępować tak, jakby mieli do czynienia z urządzeniem pod napięciem. W świetle słonecznym panele nadal wytwarzają prąd, nawet jeśli zostaną odłączone od falownika.
Płonące panele mogą być gaszone nawet wodą, ale trzeba zachować od nich bezpieczną odległość. Jeśli paliłyby się baterie, do ich gaszenia najczęściej używa się dwutlenku węgla lub proszków gaśniczych ABC, ewentualnie piasku kwarcowego. Wszystko to oczywiście pozostaw w rękach strażaków, którzy doskonale wiedzą, jak postępować.
Co jeszcze możesz zrobić dla bezpieczeństwa?
Dzięki profilaktyce zminimalizujesz potencjalne ryzyka do absolutnego minimum. Pamiętaj, że w razie nieoczekiwanych zdarzeń, zawsze istnieje również możliwość ubezpieczenia mienia.
- Regularne przeglądy. Przegląd instalacji fotowoltaicznej powinien być przeprowadzany co 2–4 lata, choć można umówić się na częstsze kontrole. Podczas kontroli wizualnej paneli i innych komponentów technik łatwo zauważy, czy są one niewłaściwie zamocowane lub uszkodzone, i wymieni je przed wystąpieniem ewentualnej usterki.
- Regularne czyszczenie i konserwacja. Aby przedłużyć żywotność systemu fotowoltaicznego, warto czyścić panele (zalecane 1 raz w roku). To jednocześnie zwiększa ich wydajność o około 10–20%. Warto również mechanicznie czyścić rozdzielnicę i falownik, aby uniknąć ich przegrzewania.
- Unikanie regularnego zacieniania paneli fotowoltaicznych (np. przez rosnące drzewa).Zacienienie nie tylko zmniejsza wydajność systemu, ale także zwiększa ryzyko powstawania tzw. hot spotów, które mogą uszkodzić panele. Instalacja optymalizatora mocy pomaga zminimalizować skutki zacienienia.
- Monitoring produkcji. Regularne sprawdzanie statystyk dotyczących produkcji energii przez system fotowoltaiczny pomoże szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości. W takim przypadku warto skontaktować się z serwisem technicznym, który zidentyfikuje i usunie problem.
- Dodatkowe środki przeciwpożarowe dla spokoju ducha, takie jak detektor dymu lub gaśnica ABA.
- Rapid Shutdown (wyłącznik awaryjny). Jest to urządzenie służące do odłączenia systemu solarnego w przypadku awarii lub potrzeby konserwacji. Zapewnia wyłączenie przepływu prądu elektrycznego z paneli fotowoltaicznych i kabli, co umożliwia bezpieczne środowisko pracy dla służb ratunkowych. Minimalizuje to ryzyko porażenia prądem i chroni sam system solarny przed uszkodzeniami.
- Ubezpieczenie mienia. Jeśli fotowoltaika jest prawidłowo zainstalowana i przeszła odpowiedni przegląd, Twoje gospodarstwo domowe jest bezpieczne. W przypadku jakiejkolwiek awarii, ubezpieczyciel pokryje szkody. Jeśli instalacja fotowoltaiczna znajduje się na głównym budynku, jest automatycznie objęta ubezpieczeniem nieruchomości. Należy tylko upewnić się, że wartość fotowoltaiki jest uwzględniona w sumie, na którą ubezpieczony jest dom. Sprawdź, czy Twoja polisa obejmuje także ryzyka takie jak pożar, eksplozja, huragan, gradobicie, uderzenie pioruna oraz przepięcia i niedobory napięcia.
Chcesz jak najszybciej rozpocząć bezpieczną produkcję własnej energii?
Z Woltair możesz mieć panele na dachu w ciągu 30 dni od otrzymania umowy o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej. Jeśli nie zdążymy, otrzymasz 50% rabatu. Nie zwlekaj, aby jak najszybciej zacząć oszczędzać na energii dzięki własnej fotowoltaice!